Inchiriere spatii Lugoj

Sport

Voleibalistele lugojene au obţinut un punct în Moldova. Penicilina Iaşi- CSM Lugoj 3-2

Autoliv

Echipa de volei CSM Lugoj a pierdut în în setul decisiv, meciul care a avut loc în deplasare la Penicilina Iaşi, în etapa a XIX-a a Campionatului Diviziei A 1. Voleibalistele pregătite la Valerijan Luka au fost învinse cu 3-2 de echipa din Moldova, însă au reuşit să obţină un punct în deplasare, care contează mult în economia clasamentului.

Primul set a aparţinut echipei gazdă, care s-a impus cu 25-21. În al doilea act voleibalistele lugojene au reuşit să echilibreze balanţa, egalând la seturi, cu 27-25. Setul trei a aparţinut CSM-ului. Lugojencele au dominat ostilităţile şi l-au câştigat cu 25-13. În setul al patrulea, unele greşeli ale echipei timişene, corelate cu erorile de arbitraj, au dus la victoria formaţiei din Moldova, cu 25-19. Tot echipa gazdă a câştigat şi setul decisiv, cu 15-11

“ A fost meciul nostru cel mai reuşit în deplasare din campionat. Din păcate am întâlnit o echipă foarte bună, care şi-a propus locul şase şi în cazul în care obţinea trei puncte cu noi avea şi şanse mari să îl câştige. Noi am încercat să obţinem puncte şi vom încerca în continuare, chiar dacă vom strica socotelile altora. În meciul cu Iaşiul am fost foarte aproape de victorie, deoarece am fost la conducere în mare parte a partidei, după cum o spune şi scorul. În setul patru am făcut unele greşeli, dar am fost şi dezavantajaţi de arbitraj. Faptul că  am fost dezavantajaţi a dus la pierderea seturilor patru şi cinci. Una peste alta, echipa a răspuns foarte bine la comenzi şi avem motive să fim optimişti pentru meciurile care urmează”, a declarat Dan Brudiu, preşedintele secţiei de volei a Clubului Sportiv Municipal Lugoj

Etapa următoare CSM Lugoj va întâlni Ştiinţa Bacău pe teren propriu, o echipă redutabilă, care speră să încheie campionatul în primele patru.

“Sperăm să reuşim să obţinem în ultimele trei etape puncte care să ne salte în clasament. Meciul cu Bacăul va fi unul foarte greu, deoarece această echipă a avut rezultate nesatisfăcătoare în ultimele două etape şi cu siguranţă va veni la Lugoj să adauge puncte în clasament, ca să se ţină aproape de plutonul 1-4”, a adăugat Dan Brudiu.

Meciul dintre CSM Lugoj şi Ştiinţa Bacău va avea loc sâmbătă, 4 aprilie, cu începere de la ora 18.30, în Sala Sporturilor Ioan Kunst Ghermănescu din Lugoj.

CSM Lugoj a început în următoarea formaţie: Lorena Ciocian, Ramona Rus, Krista DeGeest, Alexandra Warren, Gabriela Bălae, Ionela Canea și Adriana Rotaru- libero.