Inchiriere spatii Lugoj

Sport

Victorii pe linie în meciurile de pregătire pentru fotbaliştii de la CSM Lugoj

Autoliv

Echipa de fotbal CSM Lugoj continuă evoluţia cu rezultate pozitive în meciurile de pregătire. După ce în precedentele jocuri s-au impus fără probleme în faţa a două formaţii din eşaloane inferioare, FC Bazoş şi Flacăra Făget şi în faţa echipei Centrului de Excelenţă Timişoara, fotbaliştii pregătiţi de Cosmin Petruescu au învins de curând cu 2-1 pe CS Şcolar Reşiţa, grupare angrenată în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării, într-un meci disputat în deplasare.

La finalul primei reprize tabela a arătat la pauză 0-0, iar la reluarea părţii secunde a jocului, cei de la Reşiţa au deschis scorul în minutul 51, prin Costescu. Bozian de la CSM Lugoj a readus egalitatea pe tabela de marcaj din lovitură liberă, iar Miculescu a adus victoria în tabăra lugojeană, marcând cu capul, în urma unui corner. Chiar dacă a fost o partidă de verificare, CSM Lugoj a jucat contra unei echipe implicate direct în lupta pentru promovare, care a încheiat turul de campionat pe locul doi şi care s-a întărit considerabil în această pauză competiţională.

“Am dat posibilitatea tuturor jucătorilor pe care i-am avut apţi pentru acest joc. Pe Silaghi l-am menajat pentru că încă nu este recuperat sută la sută după accidentarea suferită în turul campionatului, iar Zurbagiu a fost învoit pentru examen la facultate. În mare parte sunt mulţumit de joc, dar şi de rezultat. Am jucat contra unei echipe implicate direct în lupta pentru promovare. Deşi meciul trebuia să se desfăşoare la Lugoj, din păcate nu am găsit niciun teren practicabil, pe care să putem disputa această partidă în Lugoj sau împrejurimi. La solicitarea adversarilor, meciul s-a disputat la Reşiţa, pe un teren sintetic foarte bun. A fost un antrenament util atât pentru noi, cât şi pentru echipa gazdă”, a declarat Cosmin Petruescu, antrenorul echipei de fotbal CSM Lugoj.

Următorul meci de pregătire pentru echipa lugojeană va avea loc tot în deplasare sâmbătă, 11 februarie, de la ora 12, adversară fiind ASU Politehnica Timişoara. Din cauza condiţiilor meteo, singura variantă de disputare a jocurilor amicale sunt terenurile sintetice.

În meciul contra celor de la CS Şcolar Reşiţa, CSM Lugoj a început cu următorul 11: Păduraru, Precupanu, Radak, Miculescu, Roşie, Drăghici, Lazea, Dobra, Radu, Bozian, Olariu. La pauză au mai intrat: Filip, Ciobanu, Horcea, Livan şi Marta. În minutul 60, Cosmin Petruescu i-a introdus pe teren pe Peptănuş, Sărăcin şi Rus.