Sport

O atletă de la CSŞ Lugoj, medaliată cu bronz la Campionatul Naţional în proba de aruncare a suliţei

Autoliv

Andrada Vânătu, născută în anul 2004, atleta care a concurat la categoria de vârstă Copile 1, a ocupat locul al treilea la proba de aruncare a suliţei, cu o performanţă de 30. 80m, la un metru de poziţia secundă. Performanţa a fost obţinută în cadrul Campionatului Naţional de Copii care s-a desfăşurat în perioada 11-12 iunie la Bucureşti şi a reunit la start peste 1200 de atleţi din întreaga ţară.

Celelalte rezultate ale atleţilor lugojeni deplasaţi nu au fost la fel de satisfăcătoare, întrucât majoritatea au acuzat probleme de sănătate. Roxana Muntariu, năcută în 2005, Copile 2, s-a clasat pe locul  11 la triatlon.

“După primele două probe a fost a doua, aproape de primul loc, însă a făcut entorsă. Bine că a terminat cursa”, a declarat profesorul Adrian Vrudnik de la CSŞ Lugoj.

La Copile 3  (2007-2008) Sarah Bozdog a fost a patra în proba de 50 m.

“S-a clasat la şase sutimi de medalie. Mă aşteptam de la această sportivă să câştige argintul, însă au intervenit emoţiile. Am scos-o din proba de garduri, pentru că am vrut să fie odihnită la viteză”, a adăugat Vrudnik.

In proba de triatlon, Costa Timeea (Copile 3) s-a clasat a şasea, Alin Oprescu (Copii 3), a venit al cincilea, iar Dana Cazacu s-a situat pe locul zece.

“Costa Timeea a avut viteza şi săritura în lungime mai slabă, dar a câştigat la 300 de metri. Dana Cazacu s-a descurcat la viteză şi la lungime, însă a alergat slab la 300 de metri”, a completat antrenorul.

Adrian Vrudnik are încredere în potenţialul sportivilor pe care îi pregăteşte, chiar dacă din cauza vârstei evoluţia lor este oscilantă şi spune că peste un an sau doi aceştia vor fi pe podiumurile naţionale.

“A  fost o concurenţă foarte mare, peste 1200 de copii din întreaga ţară, în special sportivi provenind de la CSM-uri. Am observat că CSM-urile au început să investească mult în copii. Am câştigat o medalie, însă am fost supărat că am ratat trei clasări pe podium. În plus, la început s-a afişat un program şi după aceea a fost modificat din cauză că au fost foarte mulţi concurenţi. Dar am încredere în sportivii mei, sunt de perspectivă, iar într-un an, maxim doi preconizez că vor fi în top”, a precizat Vrudnik.

La finalul săptămânii, alţi doi atleţi de la Clubul Sportiv Şcolar Lugoj, Miruna Pricop şi Darius Jura vor lua parte la finala Campionatului Naţional de Cadeţi, care va avea loc la Piteşti. Jura va concura în probele de 100 m şi 200 m, iar Pricop la 400 m şi 400 m garduri şi în una dintre probele de 200 sau 800 m.

Foto arhivă

Clic pentru a adăuga un comentariu

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe în Sport

100 de jandarmi asigură ordinea pentru meciul dintre Poli şi Steaua. Cum se face accesul în stadion

Banatenii21 iulie 2017

Primarul Timişoarei îi cheamă pe timişoreni să o sprijine pe Poli, la meciul cu FCSB: „Echipa are mare nevoie de bani”

Banatenii18 iulie 2017

Timişul va avea cea mai modernă bază hipică din România. Vor veni concurenţi din toată Europa şi din ţările arabe

Supercupa României la fotbal în sală se va desfăşura la Lugoj. Nume mari precum Belodedici sau Rotariu şi-au anunţat prezenţa

Alina Damian12 iulie 2017

VIDEO – Vreţi să săriţi cu paraşuta? O puteţi face în acest weekend, la Buziaş

Banatenii10 iulie 2017

Elevă de 10 pe linie, în pericol să abandoneze şcoala. Cum o poţi ajuta

Banatenii4 iulie 2017

Reșițenii sunt invitați la mișcare în aer liber pentru sănătate, manifestare ce va avea loc în centrul orașului

Banatenii28 iunie 2017

Patru ore de superspectacol AeroNautic la Surduc. Vezi programul complet al manifestărilor

Banatenii27 iunie 2017

Înotători din Norvegia, la pregătire în Reșița. Sportivii sunt antrenați de o reșițeancă

Banatenii23 iunie 2017

De ce este bine sa ne creem conturi la mai multe case de pariuri

Banatenii22 iunie 2017

De ce se implică Nicolae Robu în transferurile de la Poli: „Eu am avut inițiativa creării acestei echipe”

Raliu în Banat! Între Nădrag și Fârdea se desfășoară “Cupa României la Automobilism – ACR-CNAK TIMIS 2017”