Sport

FOTO!Fotbaliştii de la CSM Lugoj au debutat în noul sezon cu o remiză pe teren propriu

Autoliv

Echipa de fotbal CSM Lugoj a întâlnit pe teren propriu vineri, 2 septembrie, în prima etapă a Campionatului Ligii a III-a la fotbal Performaţa Ighiu, una dintre pretendentele la promovarea în eşalonul secund, formaţie la care s-au transferat în vară Cristian Poiană şi Flavius Vlădia, foşti jucători ai echipei de pe Timiş. Meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce la pauză gazdele au condus cu 2-1.

Performanţa Ighiu a deschis scorul în minutul 3, prin Fabian Himcinschi, cu un şut de la 25 de metri, din cauza unei greşeli de plasamet în zona centrală a echipei lugojene. Bogdan Bozean a adus egalarea pentru CSM Lugoj în minutul 30. Acesta a reluat cu capul în urma unei centrări de pe partea dreaptă. Formaţia lugojeană a preluat conducerea în minutul 42, prin reuşita lui Silaghi, care a venit după o fază fixă, un corner.

În partea a doua a jocului, oaspeţii au reuşit egalarea în minutul 51, autor fiind acelaşi Himcisnchi. Performanţa a evoluat în inferioritate în ultimele 10 minute de joc, prin eliminarea lui Mario Boldea, ceea ce a prilejuit CSM-ului să pună o presiune constantă. Jucătorii lugojeni şi-au creat câteva ocazii, însă nefructificate.

“O partidă foarte disputată. Am întâlnit un adversar care nu şi-a ascuns intenţia de a promova, dovadă şi transferurile pe care le-au făcut în această vară. Au în componenţă nu mai puţin de patru jucători care au prezenţe în Liga I, iar acest lucru s-a văzut în prima repriză, mai ales în primele minute. O primă repriză care a aparţinut ca şi claritate a ocaziilor oaspeţilor, în ciuda avantajului care l-am avut pe tabelă. În schimb, repriza a II-a,  a fost paradoxal controlată de noi, însă Ighiul a reuşit să egaleze. Aş vrea să-i felicit pe jucători pentru atitudinea pe care au avut-o. Dacă eram puţin mai încrezători în potenţialul nostru şi dacă aveam puţină şansă, cred eu că puteam să sperăm la mai mult decât un punct în faţa unei echipe care se va bate la promovare”, a declarant Cosmin Petruescu, antrenorul echipei lugojene.

Arbitrul central al partidei a dezavantajat în multe situaţii echipa gazdă, lucru sesizat de publicul spectator, la finalul meciului brigada de arbitrii ieşind în huiduielile întregului stadion.

Etapa viitoare, programată sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 17, CSM Lugoj va juca în deplasare la Giarmata.

CSM Lugoj: Păduraru, Precupanu, Miculescu, Drăghici, Roşie, Marta, Ciubotariu, Bozean, Lazea, Silaghi, Drăgoiescu. Au mai intrat: Horcea, Livan, Olariu şi Rus. Antrenor principal: Cosmin Petruescu, antrenor secund: Claudiu Jivulescu, antrenor cu portarii: Sorin Micşa.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe în Sport

Începe Cupa Max Ausnit de la Lugoj, cu premii în valoare de peste 10.000 de euro. Încă te mai poţi înscrie

Banatenii26 iulie 2017

Moto Extrem Lugoj şi-ar putea încheia activitatea din cauză că a primit prea puţini bani de la Consiliul Judeţean

Alina Damian24 iulie 2017

100 de jandarmi asigură ordinea pentru meciul dintre Poli şi Steaua. Cum se face accesul în stadion

Banatenii21 iulie 2017

Primarul Timişoarei îi cheamă pe timişoreni să o sprijine pe Poli, la meciul cu FCSB: „Echipa are mare nevoie de bani”