Sport

Fotbaliştii lugojeni, învinşi pe teren propriu de lanterna roşie

Autoliv

Echipa de fotbal CSM Lugoj a pierdut cu scorul de 1-2 meciul de pe teren propriu, în compania ultimei clasate, CS Milenium Giarmata, partidă care a contat pentru etapa a XIX-a a Ligii a III a.

Meciul a început într-un ritm lent, fără ocazii de nicio parte, doar cu o dominare sterilă a gazdelor şi cu faze care s-au încheiat în preajma careului de 16 metri. După perioada de tatonare, lugojenii au început să prinda curaj, inregistrând  mai multe acţiuni spre poartă, însă finalizarea a lăsat de dorit, balonul ajungând de fiecare dată în braţele portarului advers.

Pe fondul dominării formaţiei din Lugoj a venit şi deschiderea scorului. Mai precis, în minutul 28 Eugen Miculescu a înscris în urma unei lovituri de la colţul terenului. Replica oaspeţilor nu s-a lasat mult asteptată. În minutul 40 Stefan Blănaru a trimis o torpilă care a lovit bara transversală a porţii aparate de Rusu, iar la lugojenii au intrat la pauză cu un avantaj minim.

După marcarea golului, acţiunile ofensive ale CSM-ului s-au diminuat considerabil, iar în a II-a repriză formaţia oaspete a profitat din plin de acest lucru. CS Millenium Giarmata s-a întors cu totul o altă echipă de la vestiare şi a reusit egalarea în minutul 56, golul fiind marcat de jucătorul cu numărul 20, Stefan Blănaru, printr-o lovitură de cap din interiorul careului de 16 metri.

Simţind ca pot să obţină mai mult din această partidă, oaspeţii au fost mai periculoşi după egalare şi au obţinut un penalty în minutul 65, executat ca la carte de acelaşi număr 20, Blanaru, care a şi stabilit scorul final, CSM Lugoj-CS Millenium Giarmata 1-2.

Etapele viitoare echipa lugojeana va avea parte de două deplasări dificile, în 9 aprilie la Cugir, apoi la Motru, urmatoarea întâlnire cu proprii suporteri urmând să aibă loc abia în 20 aprilie, cand este programată  etapa intermediară  în compania formaţiei din Filiaşi.

CSM Lugoj: Octavian Rusu, Eugen Miculescu, Cosmin Loga, Cosmin Mînecan, Bogdan Plescan, Raluan Dobricean, Cătălin Pintea, Sergiu Precupanu, Eduard Olariu, Graţian Tătar, Cristian Poiana. Rezerve: Sorin Micşa, Claudiu Ardelean, Denis Vînătu, Alexandru Bodochi, Beniamin Dobra, Ioan Tudic, Petrică Stoichescu. Antrenor: Cosmin Petruescu.

CS Millenium Giarmata: Darius Luca, Claudiu Mihălceanu, Artimon Roberto Cristian, Eduard Soare, Adrian Petri, Ştefan Blănaru, Andrei Dumiter, Romică Corlăteanu, Mihai Olariu, Diara Abdoulaye, Patriam Trifu. Rezerve: Nicolae Maşniţă, Vlad Nicoară, Sebastian Stoica, Florin Olariu, Radu Domsa, Nicolae Gaiţă, Razvan Leuca. Antrenor: Sorin Badea.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sport

Mai multe în Sport

Începe Cupa Max Ausnit de la Lugoj, cu premii în valoare de peste 10.000 de euro. Încă te mai poţi înscrie

Banatenii26 iulie 2017

Moto Extrem Lugoj şi-ar putea încheia activitatea din cauză că a primit prea puţini bani de la Consiliul Judeţean

Alina Damian24 iulie 2017

100 de jandarmi asigură ordinea pentru meciul dintre Poli şi Steaua. Cum se face accesul în stadion

Banatenii21 iulie 2017

Primarul Timişoarei îi cheamă pe timişoreni să o sprijine pe Poli, la meciul cu FCSB: „Echipa are mare nevoie de bani”