Sport

Fotbaliştii de la CSM Lugoj au primit gol în prelungiri şi au încheiat la egalitate meciul cu Pandurii II Târgu Jiu

Autoliv

Echipa de fotbal CSM Lugoj a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat pe teren propriu în compania formaţiei Pandurii II Târgu Jiu, în etapa cu numărul 25 a Ligii a III-a.

Pe o vreme deloc favorabilă pentru fotbal, în prima repriză nici una dintre echipe nu a găsit drumul spre poartă, nici nu şi-a creat ocazii foarte clare de a marca, la pauză tabela arătând 0-0. Jocul s-a mai animat în partea a doua a lui, CSM Lugoj a fost echipa mai periculoasă, care a avut posesia şi care a reuşit să deschidă scorul în minutul 70 prin Pîntea, un junior promovat de la secţia de fotbal a Clubului Sportiv Şcolar, clasa profesorului Nicolae Cimponeriu.

“Mă bucur că am reuşit să înscriem prin juniorul promovat de la Şcoala Sportivă. Este la primul gol al lui în Liga a III-a, după ce în meciul anterior a înscris Olariu, un alt junior promovat din propria pepinieră. Aceşti sportivi încep încetul cu încetul să confirme şi să profite de şansa care li se oferă”, a declarat Cosmin Petruescu, antrenorul echipei CSM Lugoj.

CSM-ul a continuat în nota de dominare şi după marcarea golului. Gruparea lugojeană şi-a creat alte două ocazii periculoase, în urma unui corner şi pe un contraatac periculos pe care portarul echipei adverse a reuşit să-l respingă de pe linia porţii. Dar cum ocaziile se răzbună în fotbal, Pandurii au egalat în prelungiri, la ultima fază a meciului, prin Cocină, după o respingere greşită a defensivei gazdelor. Lipsa capitanului Miculescu, jucător care ar fi dat o mai mare siguranţă apărării, s-a simţit astăzi, acesta fiind suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene.

“ Am avut şi o absenţă importantă în meciul de astăzi, mă refer la căpitanul Miculescu, care, dacă era în teren, ar fi reprezentat un factor de echilibru defensiv şi cu siguranţă nu am fi fost egalaţi la ultima fază dacă îl aveam pe el în teren”, a precizat Petruescu.

Antrenorul lugojean a adăugat că, după aspectul jocului Lugojul a pierdut două puncte din cauza lipsei de experienţă pe final de meci.

“Un joc pe care l-am controlat aproape în totalitate ca posesie, ca număr de ocazii. Din păcate lipsa de experienţă şi naivitatea noastră pe final de meci ne-au privat de două puncte. Pentru că, după aspectul jocului consider că am pierdut două puncte în partida de astăzi. Dar e bine că suntem la al parulea meci consecutiv în care nu am pierdut. O neatenţie în defensivă în prelungirile partidei a făcut să fim egalaţi”, a afirmat Cosmin Petruescu.

Etapa viitoare CSM Lugoj va juca deplasare, la Corvinul Hunedoara. Meciul se va disputa sâmbătă, 7 mai cu începere de la orele 17.

‘’Sperăm să continuăm seria jocurilor bune începută în urmă cu patru etape şi să ne întoarcem cu punct sau puncte de la Hunedoara. Nu va fi uşor, dar sunt încrezător în potenţialul echipei noastre. Am arătat o creştere vizibilă de formă, dar mai ales de rezultate”, a încheiat antrenorul formaţiei lugojene.

CSM Lugoj: Rusu, Rotea, Loga, Vlădia, Roşie, Precupanu, Poiana, Mînecan, Dobricean, Olariu, Plescan. Rezerve: Iordache, Dobra, Tătar, Bodocan, Marta,Pîntea, Mardare, Ardelean. Antrenori: Cosmin Petruescu, Claudiu Jivulescu

Pandurii II Târgu Jiu: Opriţa, Celea, Negrescu, Brînzan, Miroiu, David, Cioiu, Pardescu, Cocina, Margarit, Netdidi. Rezerve: Popescu, Dumitru, Lupulescu, Bratuianu, Popescu, Vodă. Antrenori: Claudiu Mocioi, Cristi Popescu.

Foto Silviu Boian

Clic pentru a adăuga un comentariu

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe în Sport

100 de jandarmi asigură ordinea pentru meciul dintre Poli şi Steaua. Cum se face accesul în stadion

Banatenii21 iulie 2017

Primarul Timişoarei îi cheamă pe timişoreni să o sprijine pe Poli, la meciul cu FCSB: „Echipa are mare nevoie de bani”

Banatenii18 iulie 2017

Timişul va avea cea mai modernă bază hipică din România. Vor veni concurenţi din toată Europa şi din ţările arabe

Supercupa României la fotbal în sală se va desfăşura la Lugoj. Nume mari precum Belodedici sau Rotariu şi-au anunţat prezenţa

Alina Damian12 iulie 2017

VIDEO – Vreţi să săriţi cu paraşuta? O puteţi face în acest weekend, la Buziaş

Banatenii10 iulie 2017

Elevă de 10 pe linie, în pericol să abandoneze şcoala. Cum o poţi ajuta

Banatenii4 iulie 2017

Reșițenii sunt invitați la mișcare în aer liber pentru sănătate, manifestare ce va avea loc în centrul orașului

Banatenii28 iunie 2017

Patru ore de superspectacol AeroNautic la Surduc. Vezi programul complet al manifestărilor

Banatenii27 iunie 2017

Înotători din Norvegia, la pregătire în Reșița. Sportivii sunt antrenați de o reșițeancă

Banatenii23 iunie 2017

De ce este bine sa ne creem conturi la mai multe case de pariuri

Banatenii22 iunie 2017

De ce se implică Nicolae Robu în transferurile de la Poli: „Eu am avut inițiativa creării acestei echipe”

Raliu în Banat! Între Nădrag și Fârdea se desfășoară “Cupa României la Automobilism – ACR-CNAK TIMIS 2017”