Sport

Echipa de cros a Clubului Sportiv Şcolar Lugoj a câştigat medalia de aur la Campionatul Naţional

Autoliv

Fetele de aur ale Lugojului, aşa pot fi supranumite de ieri componentele echipei de cros  a Clubului Sportiv Şcolar. Atletele şi-au depăşit propria performaţă de anul trecut, când au câştigat argintul naţional şi au obţinut cea mai strălucitoare medalie la Campionatul Naţional de cros Junioare II, Junioare III, Copile I, Copile 2 şi Copile 3, care s-a desfăşurat sâmbătă,  9 aprilie la Botoşani.

Patricia Petrescu, Timeea Costa,  Raisa Maga, Dana Cazacu şi Sarah Bozdog au format echipa campioană din acest an la cros (pe distanţa de 1000 de metri), fetele fiind pregătite de profesorul Adrian Vrudnik.

“Era normal să iasă campioane naţionale, ţinând cont de performanţa de anul trecut, însă a fost greu, deoarece  concurenţa a fost una pe măsură, şi am avut nişte probleme de sănătate în echipă. Puteam şi la Individual să urcăm pe podium, însă Patricia Petrescu a ocupat doar locul al IV-lea, la câţiva metri de medalie”, a declarant prof. Adrian Vrudnik.

Podiumul national a fost completat de CSŞ Mediaş, pe locul al II-lea, şi de LPS Botoşani, care a obţinut poziţia a III-a. CSŞ Lugoj şi-a mai trecut încă o medalie în palmares, la Copii 3, prin Alin Oprescu, sportiv ce a câştigat bronzul la individual, în cursa de 1200 de metri.

Sursa foto: Federaţia Română de Atletism

Clic pentru a adăuga un comentariu

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sport

Mai multe în Sport

GOOOOOOOOOOOL! Ilie Dobre a intrat pentru a unsprezecea oară în Cartea Recordurilor

Banatenii27 iulie 2017

Începe Cupa Max Ausnit de la Lugoj, cu premii în valoare de peste 10.000 de euro. Încă te mai poţi înscrie

Banatenii26 iulie 2017

Moto Extrem Lugoj şi-ar putea încheia activitatea din cauză că a primit prea puţini bani de la Consiliul Judeţean

Alina Damian24 iulie 2017

100 de jandarmi asigură ordinea pentru meciul dintre Poli şi Steaua. Cum se face accesul în stadion

Banatenii21 iulie 2017

Primarul Timişoarei îi cheamă pe timişoreni să o sprijine pe Poli, la meciul cu FCSB: „Echipa are mare nevoie de bani”