Inchiriere spatii Lugoj

Sport

Denis Berciu, medaliat cu argint la Campionatul Naţional. Sportivul a fost selectat pentru Europene

Autoliv

Denis Berciu, sportiv legitimat la secţia de box a CSM Lugoj, a obţinut medalia de argint la Campionatul Naţional de Seniori Under 22, care a avut loc în perioada 14-18 februarie la Brăila. Sportivul lugojean a urcat pe treapta a doua a podiumului la categoria 91 kg, după o luptă extrem de strânsă în finală, când arbitrii au dat câştig de cauză boxerului Ion Marin de la Călăraşi. Înainte de accederea în finală pugilistul de la CSM a trecut fără probleme de un sportiv de la Târgovişte.

“Cred că Denis a boxat bine. În finală consider că am fost nedreptăţiţi şi am pierdut titlul de campion. A fost o decizie cel puţin ciudată. După trei reprize a fost egal şi a pierdut la preferinţa arbitrilor, trei dintre arbitrii l-au preferat pe sportivul de la Călăraş şi doi pe Denis Berciu”, a precizat Ştefan Gomoescu, coordonatorul secţiei de box a Clubului Sportiv Municipal Lugoj.

Performanţa obţinută de Berciu este cu atât mai lăudabilă, cu cât a fost obţinută în condiţii speciale. Sportivul lugojean a suferit de o răceală mai severă, a luptat fiind sub tratament, iar când a ajuns acasă a fost internat de urgenţă.

Acest Campionat Naţional a reprezentat şi un criteriu de selecţie pentru Campionatul European Under 22, care va avea loc la Brăila la mijlocul lunii martie. Oficialii secţiei de box a clubului lugojean au fost contactaţi de către coordonatorul lotului naţional pentru a fi anunţaţi că Denis Berciu a fost selectat să participe la întrecerea continentală.

“Să sperăm că şi starea lui de sănătate va evolua bine. În momentul de faţă e sub tratament, ia antibiotic şi ar fi păcat să nu participe”, a adăugat Ştefan Gomoescu.

Medalia de argint câştigată în cadrul întrecerii naţionale reprezintă un pas înainte pentru sportivul legitimat la CSM Lugoj, ţinând cont că a boxat la o categorie superioară de vârstă. Anul trecut, în cadrul Campionatului Naţional de Tineret, Berciu a obţinut bronzul.