Inchiriere spatii Lugoj

Sport

ASU Poli a întrerupt seria victoriilor din meciurile de pregătire ale lugojenilor

Autoliv

Echipa de fotbal CSM Lugoj a întrerupt seria victoriilor consecutive obținute în meciurile de pregătire. Jucătorii lugojeni au înregistrat un eșec în deplasare la ASU Politehnica Timișoara cu 4-1, deși antrenorul Cosmin Petruescu susține că proporțiile scorului nu ilustrează realitatea din teren, unde CSM-ul a avut câteva ocazii bune de a marca.

Partida a început în forță, în primele cinci minute ambele echipe reușind să înscrie câte o dată. Birău a deschis scorul pentru ASU Poli din penalty, la prima incursiune în careu, iar Bozian a readus egalitatea pentru gruparea lugojeană. Gălan de la Poli a marcat pentru 2-1 câteva minute mai târziu, scor cu care s-a intrat la pauză la vestiare. În repriza secundă, ASU Poli a mai marcat de două ori, prin Bădăuță și Motreanu, pentru o victorie și mai concludentă a echipei gazdă.

“A fost un meci bun de pregătire. Am întâlnit o echipă puțin mai avansată în pregătire față de noi. Ei încep campionatul cu o săptămână mai repede, iar noi am resimțit din plin starea de oboseală după perioada de acumulări fizice. Nu am pus preț pe rezultat, dovadă faptul că am rulat tot lotul avut la dispoziție pentru acest meci. Am căutat să dau minute tuturor jucătorilor, în ambele partide disputate în această săptămână. Urmează ca de săptămâna viitoare să lucrăm mai mult la partea tehnico- tactică, un capitol la care am fost deficitari în jocul de astăzi. S-a văzut plusul de experiență competițională a celor de la ASU Poli și s-a văzut că e o echipă care leagă mai bine jocul, în special pe un teren sintetic. Sunt mulțumit de acumulările fizice pe care le-am făcut până în prezent și de faptul că nu am avut niciun jucător accidentat în toată această perioadă. Nu ne rămâne decât ca în perioada imediat următoare să punem mai mult accent pe consolidarea relațiilor de joc. Acest lucru este condiționat de starea vremii, pentru că până în prezent ne-a fost imposibil să intrăm pe unul din cele două terenuri pe care le avem la dispoziție”, a declarat Cosmin Petruescu, tehnicianul lugojenilor.

Acesta a adăugat că golurile primite au fost din cauza unor greșeli personale:

“Dacă m-a deranjat ceva în acest meci a fost anumite soluții alese de jucătorii nostril în anumite momente ale partidei, dar până la un anumit punct putem spune că este lipsă de concentrare sau că acuză o anumită stare de oboseală. De săptămâna viitoare vom lucra mai mult la prospețime și voi continua să dau șansă în meciurile rămase până la începutul campionatului tuturor jucătorilor pe care îi avem în lot. Sperăm să revină și Silaghi, pe care l-am menajat în partidele anterioare”.

Formația lugojeană continuă în același ritm, cu amicale puternice. Miercuri, 15 februarie, de la ora 12, va juca în compania celor de la CS Școlar Reșița, iar sâmbătă, 18 februarie, de la aceeași oră, cu ASU Poli. Ambele meciuri sunt progamate să se desfășoare la Lugoj, dacă vremea și calitatea gazonului o vor, permite. În caz contrar, jocurile se vor disputa pe terenurile adversarelor.

CSM Lugoj a început meciul contra celor de la ASU Poli cu următorii jucători: Filip, Precupanu, Radak, Miculescu, Horcea, Lazea, Drăghici, Zurbagiu, Olaru, Livan și Bozian. Au mai intrat: Păduraru, Peptănuș, Ciobanu, Roșie, Dobra, Marta, Sărăcin și Radu.

Alina Damian15 septembrie 2017

Timișorenii, așteptați să încurajeze pe Poli în meciul cu Sepsi. Biletele au fost puse în vânzare

Banatenii14 septembrie 2017

Robu încântat că Poli a bătut Dinamo. Primarul Timişoarei anunţă că problemele financiare pe care le avea echipa s-au rezolvat

Banatenii12 septembrie 2017

VIDEO “Ați văzut ce echipă avem?” Robu face încă un apel ca timișorenii să se implice în susținerea echipei de fotbal Poli Timișoara

Banatenii29 august 2017

Supercupa României la fotbal în sală merge la Informatica Timişoara

Alina Damian23 august 2017

Foto! Jucătoare noi pentru CSM Lugoj la primul antrenament oficial

Alina Damian18 august 2017

Președintele Federației Române de Ciclism, despre concursul de la Lugoj: „Cea mai importantă competiție din vestul țării”

Banatenii2 august 2017

GOOOOOOOOOOOL! Ilie Dobre a intrat pentru a unsprezecea oară în Cartea Recordurilor

Banatenii27 iulie 2017

Începe Cupa Max Ausnit de la Lugoj, cu premii în valoare de peste 10.000 de euro. Încă te mai poţi înscrie

Banatenii26 iulie 2017

Moto Extrem Lugoj şi-ar putea încheia activitatea din cauză că a primit prea puţini bani de la Consiliul Judeţean

Alina Damian24 iulie 2017

100 de jandarmi asigură ordinea pentru meciul dintre Poli şi Steaua. Cum se face accesul în stadion